תפקידו של אגרונום העיר

שימור וטיפול בעצים בעיר – חשיבות תפקידו של אגרונום העיר

בשנים האחרונות רשויות מקומיות ברחבי המדינה החלו להחזיק ברשותן אגרונום עיר במשרה מלאה או חלקית. מטרת פוסט זה היא להציג את תפקידיו של אגרונום העיר בכלליות ואת יכולת ההשפעה שלו על העצים במרחב העירוני, בדגש על שימור עצים ותיקים ובעלי תרומה סביבתית משמעותית במרחב העירוני.

נו, אז מה זה אגרונום עיר?

אגרונום עיר אחראי על כל ממשק הטיפול, אחזקה ושימור העצים בעיר. דבר זה כולל בתוכו גם תכניות עבודה לגיזומים, מעקב אחר בריאות העצים, בקרה על סקרי בטיחות ופיתוח של עצים ברחבי העיר, בקרה על קבלנים יחד עם שימור עצים באתרי פיתוח ומיזמים לשיפור בריאותם של העצים ברחבי העיר.
נוכחות האגרונום בעיר מעלה את הרמה המקצועית בכל הקשור לטיפול בעצים, מטיבה עם בריאותם ומאפשרת ככל הניתן להמשיך לתת לעצים לתרום את תרומתם הסביבתית הרבה ולשפר את איכות חייהם של התושבים בה.
אנו בחברה מחזיקים מספר אגרונומים ברשויות שונות ברחבי הארץ. הערכים והנורמות המקצועיות אשר מלוות אותנו כחברה בנתינת שירות זה הם כל מה שצוין לעיל תוך הבנת חשיבותם של העצים במרחב העירוני.

אגרונום העיר וחשיבותו בשימור וטיפול בעצים במרחב העירוני

כחלק מהרשויות אשר אנו עובדים איתן גם בעיר לוד התחלנו לתת שירותי ייעוץ אגרונומי.
החברה שמה לה לדגל לשפר ולשדרג את הטיפול המקצועי בעצים בעיר לוד תוך דחיפה למאמצים לשמרם בעדיפות עליונה.
כחלק ממאמצים אלו החברה החלה בפרויקטים שונים לשימור עצים במרחב העיר לוד תוך הטבה עם מצבם הבריאותי. בפוסט זה נציג כמה דוגמאות ליוזמות כאלו.

עץ אולמוס ברחוב קנה סוף

במסגרת סיור שגרתי בשטח נמצא עץ אולמוס אמריקאי בוגר ומרשים עם חלל משמעותי בגזע. חשוב להגיד כי לעיתים קרובות חלל בגזע מהווה גורם לכשל בעצים בוגרים, לצד זאת יש להסתייג ולהגיד כי הדבר תלוי גם ברקמת התגובה העץ לחלל, ממדיו והמשקלים בנוף.
ככלל, עצי אולמוס הינם עצים אשר מתקשים להתבסס ולהאריך שנים באזור מישור החוף והשפלה. העץ, אשר מקורו בצפון אמריקה, מעדיף אזורים קרירים יחסית בארץ כמו הגולן, גליל עליון ואזור הרי ירושלים. נוכח כל הנ"ל, העובדה כי העץ הגיע לממדים וגיל כזה בעיר לוד אשר נמצאת באזור השפלה הינה מרשימה במיוחד.
נוכח הרצון לאפשר לעץ ללבלב ולתרום את תרומתו הסביבתית למרחב הוחלט על שימורו תוך ביצוע פעולות גיזום מינימאליות אשר עשויות לפגוע בבריאותו, במיוחד בימי הקיץ החמים. לאחר התייעצות בחברה הוחלט על ביצוע טיפול אורתופדי לעץ אשר כולל בתוכו התקנת מוטות ברזל מקובעים בחלל הגזע תוך יצירת פציעה מינימאלית בגזע. בנוסף, הוחלט על גיזום קל בחורף בזמן שהעץ בתרדמה.

עץ אלביציה ורודה רחוב גולומב ועצי פיקוס בנימינה ברחוב אהרון לובלין

עץ האלביציה הורודה ברחוב היה נטוע בבית גידול מוגבל אשר היה כלוא על ידי אבנים משתלבות. בנוסף, להערכתנו נוכח תנאי בית הגידול העץ פיתח נטיייה חדה בצימוח תוך הרמת האבנים המשתלבות במדרכה ויצירת מפגע בטיחותי. לאחר בחינת בית הגידול והבנה כי השורשים אשר מרימים את המדרכה הינם שורשי עיגון אשר קריטיים ליציבות העץ הוחלט להימנע מחיתוך שורשים ולבצע הרחבה משמעותית לבית הגידול של העץ.

ברחוב אהרון לובלין בעיר הייתה קיימת בעיה קשה של הרמת אבנים משתלבות על ידי עצי 'פיקוס בנימינה' אשר נטועים ברחוב. העצים נטועים בבית גידול מוגבל מאוד אשר השפיע באופן ישיר גם על מצבם הבריאותי אשר חלקם הגדול היה בממדים קטנים, קצב צימוח איטי ועלווה דלילה. להערכתנו, מצבם הבריאותי הבינוני של העצים נבע מבית הגידול המוגבל וקושי העצים לקלוט מים. כל הנ"ל גם הוביל לעצים ברחוב לפתח מערכת שורשים אגרסיבית במיוחד.

במסגרת העבודות ברחוב הוחלט על פתיחת בית הגידול לעצים רבים ברחוב תוך הימנעות מחיתוך שורשים. בנוסף, שונה שיפוע במפלס המדרכה לאורך הרחוב, ובכסף רב, גם כדי להימנע מחיתוך שורשים.

דוגמא לעץ פיקוס אשר טופל במסגרת העבודות ברחוב אהרון לובלין
דוגמא לעץ פיקוס אשר טופל במסגרת העבודות ברחוב אהרון לובלין

עץ ברוש ברחוב רחל אלתר

עץ הברוש המצוי היה נטוע בבית גידול מוגבל על ידי בטון. העץ גדל בנטייה חדה, להערכתנו נוכח תנאי הצללה אשר שוררים במקום וצימוח טבעי שלו לכיוון האור. על מנת להפחית סיכוי להתהפכות העץ והטבה עם מצבו הבריאותי הוחלט על פתיחת בית הגידול שלו וביצוע תמיכה אורתופדית. במסגרת העבודות הותקן מוט ברזל גבוה עם זרוע לתמיכה בעץ תוך הימנעות מפציעת העץ, בנוסף התבצעה הסרה ידנית של בטון מסביבת בית הגידול של העץ על מנת להרחיב אותו. מטרת המוט היא לבלום את העץ ולהאט את הקריסה במקרה של התהפכות.

עץ תות לבן בפארק גני אביב

בעקבות תלונת מוקד מצד תושב כי העץ הינו מסוכן נוכח הצימוח שלו בנטייה הגיע אגרונום מטעם החברה לבחון אותו. לאחר בחינת העץ בשטח נמצא כי אכן הוא צומח בנטייה חדה אך הנטייה נראית טבעית וחלק מצימוח העץ לאורך השנים, בנוסף נמצא כי היה סחף קרקע בסביבת בית השורשים של העץ ושחלק משמעותי מבית השורשים של העץ חשוף.
במסגרת הטיפול בעץ זה הוחלט יצירת ערוגה חדשה לעץ, אשר בה תמולא אדמת חמרה בסביבת בית השורשים תוך הוספת חומרי הזנה דוגמת קומפוסט לטיוב בית הגידול של העץ. מעבר לכך, הוחלט על גיזום הפחתת משקל בחורף הבא בעץ. תות הינו עץ נשיר ותקופת הגיזום האידאלית שלו היא בעת השלכת שהטמפרטורות נמוכות.

סקירה מדעית: אגרונום עידו נדב

שיתוף מאמר

דילוג לתוכן