פתילת המדבר – יום חברה דצמבר 2022

כבכל שנה חברת "פתילת המדבר" לוקחת הפסקה קצרה מהעבודה ומוציאה את עובדיה ליומיים של מנוחה, גיבוש ורכישת ידע מקצועי ועיוני.

השנה, הגיבוש של עובדי החברה התקיים בעמק בית שאן בואכה בקעת הירדן. מקומות המשלבים בתוכם נופים וטבע יחד עם תעשייה חקלאית מפותחת. מקום קלאסי ללימוד ואתנחתא מהעבודה השוטפת!

את הגיבוש התחלנו במעיין 'עין יזרעאל' לטבילה קצרה והתבוננות בעצי איקליפטוס המקור המרשימים במעיין.

משם, נסענו ל'פארק אור' מקום אשר משלב בתוכו מפעלי מחזור מודרניים וחדשניים לטיפול במגוון סוגי פסולת. בפארק מתקיים ייצור של מספר תוצרים אשר המשותף לכולם היא העובדה כי הם מיוצרים על בסיס פסולת ממחוזרת, גזם ובוצה, והעיקרון של 'כלכלה מעגלית'. 'כלכלה מעגלית' היא הלכה למעשה כלכלה בה תוצרים\פסולת של חברה מסוימת בפארק משמשים כחומר גלם לחברה אחרת.

בפארק אור, בין השאר, מיוצרים המוצרים הבאים:

  1. ייצור קומפוסט המבוסס על פסולת ממוחזרת, גזם ובוצה. זאת בשונה ממפעלי קומופסט אחרים, אשר בחלקם מתבססים על חומרים דוגמת כבול. ייצור הקומפוסט בפארק, על בסיס מיחזור פסולת, הינו פיתרון סביבתי לפסולת ראשון במעלה!
  2. בפארק מתקיים ייצור של כופתיות דשן אורגני. עיקרון ה'כלכלה המעגלית' בא לידי ביטוי כאן שכופתיות הדשן מבוסס על הקומפוסט המיוצר בפארק. בנוסף, הכופתיות מועשרות בזבל לולים ממוחזר. השימוש בכופתיות יפחית עם הזמן את השימוש בדשנים כימיים אשר פוגעים בסביבה, מזהמים קרקעות וגורמים להמלחת מי תהום.
  3. ייצור של ביו- פחם, פחם אשר מבוסס על קומפוסט וגזם. הייחודיות של פחם זה היא שהוא נוצר בתהליך ללא שריפה, אשר מבוסס על חום. במהלך התהליך, מסוננים בתהליך ייחודי הגזים המזיקים ונשמרים הרכיבים החיוניים בפחם כמו פחמן. הפחם המיוצר בפארק משמש כמצע גידול חדשני ומשמש גם כסופח רעלים בקרקעות. לביו-פחם השפעות חיוביות על נקבוביות המים, ספיחת רעלים והתפתחות של מיקרו אורגניזמים חיוביים במצע הגידול.

למדנו רבות מהסיור ב'פארק אור' והתרשמנו לטובה מהשילוב בין מחזור פסולת וחשיבה סביבתית יחד עם מוצרים מודרניים לחקלאות.
מ'פארק אור' המשכנו לאכסניית 'קן החסידה' בקיבוץ כפר רופין שם בילינו את הלילה עם ארוחה צמחונית מפוארת וגיבוש חברתי מסביב למדורה.

ביום השני המשכנו לקיבוץ שדה אליהו. בקיבוץ קיימנו סיור יחד עם נחמן, חבר קיבוץ ותיק, אשר עבד עשרות שנים כמנהל הנוי בקיבוץ והיום עובד בחברת 'ביו-בי'. במהלך הסיור נחמן הראה לנו את הנוי בקיבוץ, התרשמנו במיוחד מעצי ה'פיקוס הבנגלי' ההיסטוריים והמעמיקי שורשים! לאחר מכן, המשכנו להדרכה על המתרחש בחברת 'ביו-בי' אשר פועלת בקיבוץ. חברת 'ביו-בי' מפתחת פתרונות ביולוגיים לחקלאות ובדגש על פתרונות להדברה ביולוגית בחקלאות. בהדרכה נחשפנו לדבורי הבומבוס אשר משמשות להאבקה בבתי רשת, לפרויקט עיקור זכרי זבוב הים התיכון אשר מהווה מזיק בחקלאות ולמגוון אויבים טבעיים למזיקים בחקלאות אשר מיוצרים במפעל.

נחמן הציג לנו תכנון נופי בקיבוץ שדה אליהו משנת 1946!
נחמן הציג לנו תכנון נופי בקיבוץ שדה אליהו משנת 1946!

היה מרתק לראות את הפעילות במפעל 'ביו-בי' אשר משלבת בתוכה מודרנה ופתרונות ברי קיימא בחקלאות המודרנית. מעבר לכך, התרשמנו מקיבוץ שדה אליהו אשר משלב בתוכו עבודה חקלאית, טכנולוגיה וכל זה תחת טמפרטורות לא סימפטיות בכלל בעמק בית שאן…

את יום החברה סיימנו בארוחת צהריים במסעדה בבית שאן ונפרדנו לדרכנו.

לסיכום, היה גיבוש מלמד ומעשיר. חברת פתילת המדבר רואה בגיבושים הללו הזדמנות להעצמת תחושת השייכות של העובדים בחברה, העצמת ההיכרות אחד עם השני ורכישת כלים מקצועיים אשר ישמשו כל אחד מהעובדים בפרויקטים ובמשימות שלנו ברחבי הארץ!

סקירה מדעית: אגרונום עידו נדב

שיתוף מאמר

דילוג לתוכן