עצי צאלון במרחב העירוני

עצי צאלון (שם מדעי: Delonix regia ) מזוהים עם הנוף הישראלי אך מקורם של עצים אלו הוא במדגסקר.

עצי צאלון רגישים מאוד לטמפרטורות נמוכות ולכן, נפוצים בישראל באזורים בהם הטמפרטורה בחורף מתונה כגון מישור החוף והשפלה. אומנם, לעיתים ישנם חורפים קשים דוגמת חורף 1950 בו מתו עצי צאלון רבים בישראל בשל הקור העז והשלג שכיסה את רחבי הארץ, אך גם במקרים של קרות קלות, העץ ניזוק ומפתח מעין פצעים על גבי הגזע שהופכים בשלבים מאוחרים יותר לנקודות כשל אשר מהוות סיכון לקריסת העץ ופגיעה באדם.

עצי הצאלון הינם בעלי עצה יחסית רכה. כלומר, דחיסות צינורות ההובלה איננה גבוהה. לרוב, במרחב העירוני, עצים בעלי עצה שכזו נוטים לפתח רקבונות בבית השורשים, בסיס צוואר השורש ובגזע המרכזי כתוצאה מנזקים שונים המתרחשים במרחב העירוני (חיתוך שורשים, זיהום אוויר, פגיעות רכבים, שתן של בעלי חיים וואנדליזם). רקבונות אלו יוצרים חללים משמעותיים אשר מהווים פוטנציאל סיכון לקריסה העץ ושבירת בדים.

בדיקת רזיסטוגרף לאיתור רקבונות בבסיס צוואר השורש בעץ צאלון
בדיקת רזיסטוגרף לאיתור רקבונות בבסיס צוואר השורש בעץ צאלון

על מנת למנוע כשלים בעצי צאלון אנו חייבים להבטיח כי בית הגידול בו ניטע את העץ הינו מתאים בהיבט מבנה (ניקוז, גודל, פתוח ורחב) ואקלים (אזור שבו קרות אינן שכיחות, חם ומואר).

ככלל, עצי צאלון בוגרים אינם מחויבים בהשקיה. עם זאת, כאשר העץ שתול במדשאה מושקת, כל התופעות השליליות שהוזכרו מתגברות כתוצאה מקצב הצימוח המוגבר במהלך חודשי הקיץ.

כאשר בית הגידול של העץ אינו מתאים מתעוררות בעיות. ביצוע בדיקות מקיפות בעזרת רזיסטוגרף על מנת לאתר חללים, רקבונות או כשלים אחרים יכול למנוע סכנה הקשורה בעצים אלו ולמנוע סכנות של פגיעה ברכוש או אדם לטווח הארוך.

בנוסף, אנו ממליצים תמיד על נטיעה חליפית של עצים צעירים בסמיכות לעצים בוגרים בעלי כשלים. יחד עם זאת חשוב לציין כי לעולם לא ניטע את אותו מין עץ באותו המקום בדיוק, בשל נוכחות פתוגנים בקרקע שמקורם בעץ הנגוע הותיק. עצים צעירים אלו יתבססו במהלך כמה שנים, ואם וכאשר יהיה צורך בהסרת עץ בוגר בשל כשל משמעותי כזה או אחר, העץ הצעיר, שכבר התבגר, יוכל להוות חלק משמעותי מהנוף ולא יפגע באופי השדרה.

נועם ואגרונום העיר תל אביב, חיים גבריאל, במהלך יום העבודה לבדיקת עצי צאלון במרחב העיר
נועם ואגרונום העיר תל אביב, חיים גבריאל, במהלך יום העבודה לבדיקת עצי צאלון במרחב העיר

שיתוף מאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit
Share on email
Share on print