מגן עצים – מבית Tal-Ya

מגן העצים של חברת טל-יה (Tal-Ya Agriculture Solutions) הינו מגש פלסטיק המעוצב בצורה ייחודית, אשר יישומו גורם למספר יתרונות חשובים ומועילים כגון עידוד קצב הגידול ויתרונות נוספים, כל אלו לצד עלות נמוכה ומינימום פגיעה סביבתית. שימוש במגש הינו נוח ופשוט ביותר, המגש (אשר גודלו כ- 72X55 ס"מ ) העוטף את בסיס גזע העץ , בו שקעים רבים ושיפוע המנקז את המים אל עבר בסיס הגזע. כתוצאה ממבנה זה, העצים מקבלים תנאי בית גידול משופרים. יתרונות רבים עולים מהשימוש במגש, ביניהם חיסכון במים ודישון, הפחתת שימוש בחומרי הדברה. עבור יתרונות אלו אפרט בקצרה בפסקאות הבאות:

חיסכון במי השקיה: זמינות מים לעצים הינה הכרחית בתהליכים רבים הקשורים לחיי העץ. מבנה המגש מעוצב בצורה כזאת האוסף את מי ההשקיה, הגשמים והטל, ומנקז אותם אל מרחב בית השורשים. בנוסף, כיסוי הקרקע מסביב הגזע מונע אידוי מים ושומר על לחות אידיאלית להתפתחותו העץ. המשמעות היא הפחתת עלויות גידול ובין היתר, צמצום ניזקי קרקע עקב המלחת יתר באמצעות השקיה.

חיסכון בדישון: השימוש במגש וכיסוי אזור בסיס הגזע מפחית שטיפת נוטריינטים (חומרי הזנה) במרחב זה ומפחית את תהליך הדניטריפקציה, בו נפלט חנקן אורגני אל האטמוספירה.   

מניעת התפתחות עשבים באזור בסיס הגזע: עשבים המתחרים עם עצים וגידולים על מים וחומרי הזנה, מתפתחים רבות באזור בסיס הגזע, שם מתקיימים תנאים טובים המאפשרים את התפתחותם. מיקומו של המגש מסביב לבסיס הגזע, מונע חדירת קרינה כך שפוחתת משמעותית צמיחתם של עשבים לא רצויים. המשמעות היא צמצום העלויות הכלכליות בשימוש בחומרי הדברה וכיוצא בזאת מחיר סביבתי נמוך יותר המאפשר את שימור הקרקע והמיקרואורגניזמים המועילים בה. 

בקרת אקלים האזור בסיס הגזע: מבנה המגש מאפשר לכידת אוויר מתחתיו ויצירת מרחב מיקרואקלימי בו גם בתנאי טמפרטורות קיצוניות של חום וקור, העץ יהיה מוגן מפניהם. 

קרינת UV לצד התחתון של העלים: החומר ממנו המגש עשוי מאפשר החזרת קרינת הUV- מהשמש כלפי מעלה אל הצד התחתון של העלים (שם הקרינה הנקלטת היא מופחתת בדרך כלל). המשמעות היא הגברת תהליך הפוטוסינתזה בצידם התחתון של העלים והתפתחות מוגברת של העץ. 

אנו, צוות האגרונומים של חברת פתילת המדבר בע"מ, בהיכרותנו עם המוצר ותועלותיו, ממליצים על שימוש בו, בין אם מדובר בעצים במרחב העירוני, שימוש חקלאי נרחב או אפילו בשימוש ביתי. 

מוזמנים להכנס לאתר החברה וללמוד עוד בנושא: http://www.tal-ya.com


שימוש במגנים בגידולים חקלאיים, עצים ושיחים:

שיתוף מאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit
Share on email
Share on print