במסגרת ימי העיון שאנו מבצעים בחברה, נסענו במהלך חודש אפריל ליומיים לים המלח.
בסיור השתתף הצוות המקצועי של החברה במטרה ללמוד ולהעשיר את הידע בצמחייה הייחודית הקיימת בגינון ובבר באקלים זה וגם כדי להנות ולנוח לאחר תקופה עמוסה ואינטנסיבית בתחומי העיסוק השונים של החברה.

את ההשתלמות התחלנו ב"חוות האפרסמון" בניהולו של גיא ארליך. שם למדנו על צמחי הבושם המקראיים אשר גדלים בחווה של גיא, באקלים הצחיח של ים המלח לטובת הפקת שמנים. בין הצמחים השונים שגיא מגדל המרכזיים בניהם הם צמחי האפרסמון המקראי (Commiphora gileadensis), צמחי לבונת הקטורת ( Boswellia thurifera) וצמחי מור (Commiphora Myrrha).
במסגרת הסיור למדנו על שיטות הגידול, האתגרים בגידול באקלים זה, על היסטורית השימוש בצמחי בושם אלו ושיטות להפקת שמנים מחלקי הצמח השונים.משם המשכנו לחאן עין גדי, לטובת לינה , ארוחת ערב – פוייקה צמחוני ושיחות לאור מדורה שנמשכו לתוך הלילה.

בנוסף לכך, ביצענו סיור מקצועי בגן הבוטני בעין גדי. את הסיור הוביל יהודה כהן, מוותיקי הקיבוץ אשר מכיר כל צמח בקיבוץ ואת ההיסטוריה שלו. במסגרת הסיור ראינו עצים מרשימים בניהם עצי הבאובב (שם מדעי: Adansonia), עצי צייבה (Ceiba) למניהם, דקלים שונים, קקטוסים, סוקלנטים, וצמחי מדבר ייחודיים בניהם גם חלק מעצי הבושם שלא נמצאים בחוות האפרסמון.

לאחר מכן המשכנו לים המלח בו קיבלנו סקירת על תופעת הבולענים והסיבות המרכזיות לירידת מפלס ים המלח. כמו כן, ראינו מספר נביעות חדשות של מי גופרית אשר פרצו לאחרונה בסביבת עין גדי.

אנחנו , בפתילת המדבר מאמינים שלימוד מעמיק, חוויות ייחודיות ועבודה קשה הם תכלית הכל. לכן , אחת לתקופה, אנחנו מקיימים ימי עיון משולבים בחוויות לא שגרתיות. נמשיך לעדכן…

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , ,
שתף