הכירו את חיפושית האמברוזיה

חיפושית אמברוזיה (Xyleborus glabratus) – חיפושית מזיקה ופולשת שמקורה באסיה. החיפושית נושאת עליה פתוגן קטלני האחראי על תמותת עצי אבוקדו.

החיפושית נצפתה לראשונה בסוואנה, ג'ורג'יה (Savannah, Georgia, USA) בתחילת שנות האלפיים כאשר היא נושאת עליה את הפטרייה, Raffaelea lauricola, הגורמת לקמילה של הענפים בנוף העץ. זוהי מחלה מסוכנת מאד הגורמת לתמותה של עצי האבוקדו. חיפושית האמברוזיה נמשכת לעצים מנוונים, חולים או מתים, לכן מומלץ לשמור את מטע האבוקדו מבוקר ונקי על מנת לצמצם את תפוצת המזיק עד למציאת פתרון למחלה זו.

חיפושית האמברוזיה חודרת לעץ וכך היא מעבירה את הפטרייה בין עצים חולים ומתים בסביבה. בנוסף יכולה הפטרייה לעבור עצמאית דרך שורשי העצים גם לעצים בריאים, לכן, חשוב להוציא עצים פגועים מהמטע במהירות האפשרית וככל שזמן פינוי העצים (סניטציה) מתארך כך הסיכון להדבקת עצים בריאים במטע עולה. ישנם תכשירים שהותרו לשימוש כנגד הפטרייה, אך לעיתים מומלץ שלא להשתמש בחומרים אלו מכיוון שהם פוגעים גם במיקרואורגניזמים התורמים לבריאות והתפתחות העץ, אך המלצה זו הינה כללית ויש לבחון כל מקרה לגופו.

עצים נוספים הרגישים לחיפושית הינם אלון ארוך עוקצים, מיני דולב ואדר מילני, כמו כן, החיפושית יכולה להתרבות גם בצמחי הקיקיון הפזורים בשטחי בור ובשולי שדות חקלאיים.

תמונות אלו צולמו במטע אבוקדו באזור השפלה במהלך הדרכת מזיקים שביצע צוות האגרונומים של פתילת המדבר. העצים הועתקו שנה לפני כן ובמהלך זמן זה, לא טופלו העצים כהלכה.

שיתוף מאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit
Share on email
Share on print