"אתה יכול לדאוג שיגזמו את העץ הזה? הוא ממש מלכלך ומפריע לי. רק צרות העץ הזה מביא."

זו כנראה הבקשה הנפוצה ביותר של אנשים שניגשים אליי לאחר שהם רואים אותי מבצע סיבוב מוזר סביב הגזע, מביט מעלה ומטה, מתרחק לאחור ומתקרב שוב, בוחן, חושב קצת, מתעד ולבסוף מצלם.

למרות שאנשים רבים אוהבים עצים ומבינים את חשיבותם, פעמים רבות הם נחשבים למטרד וצרה שיש להיפטר ממנה. ואם העץ אינו מואיל בטובו להסתדר ולהתיישר לפי רצונות בני האדם, דינו במקרים רבים כריתה.

גיזום עצים, בעיני רבים (כולל גננים ואנשי מקצוע), מסתכם פעמים רבות בדילול והסרה של הנוף התחתון של העץ, מה שנקרא בשפה המקצועית – "הרמת נוף".

מדוע? כנראה כי זה הכי נגיש, הכי פשוט, הלקוח שהזמין את העבודה רואה שאכן בוצע גיזום ולא צריך לחשוב יותר מדי על מצב העץ בעוד שנה, שלוש או עשר. נפח העלווה מצטמצם ולכן העץ יגרום לפחות "צרות". אך בטווח הארוך עשויות להיות השלכות משמעותיות.

אנו נתקלים בעצים רבים שלאורך שנים ארוכות נגזמו רק באופן כזה, של הרמת נוף. מה שמתקבל בסופו של דבר הוא עץ ארוך, גבוה, עם נוף דמוי פטרייה שאינו מצל באופן מלא ומיטבי ועשוי להפוך לעץ בעייתי לתחזוקה ובמקרים מסויימים גם מסוכן.

מדוע ~לא~ צריך לגזום את הנוף הנמוך של העץ?

  1. הנוף הנמוך מהווה חלק מנוף העץ ומסייע בשמירה על בריאותו.
  2. הנוף הנמוך מווסת וממתן זרימת אוויר ומפחית את הסיכוי לנזקי רוח.
  3. הנוף הנמוך מצל על אזור בית השורשים משמש ישירה ומפחית את אידוי המים.
  4. הנוף הנמוך מצל על גזע העץ מקרינת שמש ישירה שעשויה לגרום לו נזקים.
  5. הנוף הנמוך מהווה חלק משמעותי ביותר מהמנוע הפוטוסינתטי של העץ (למעט אזורים מוצללים במיוחד בפנים העלווה) אשר במקרים מסויימים עשוי להיות אפילו יעיל יותר (פוטוסינטזית) מהנוף הגבוה.

כך שהסרה מלאה של הנוף הנמוך היא במקרים רבים טעות מיותרת שרצוי להימנע ממנה.

דרך הפעולה הנכונה היא לשמר את הנוף הנמוך ככל האפשר, כל עוד אינו מפריע למעבר אנשים, כלי רכב או חוסם שדה ראייה במיקום הכרחי. במקרה הצורך ניתן להגביל את אורך הענפים על ידי גיזומי הקצרה שיותירו עלווה גם בחלק התחתון של העץ, כדי לזכות ביתרונות המצויינים לעיל.

הממשק בין עצים לבין אנשים במרחבים עירוניים וכפריים כאחד היא במקרים רבים מורכבת. תפקידנו בפתילת המדבר בע"מ כאנשי המקצוע, הוא לראות גם את חשיבותם האדירה של העצים ואת בריאותם לאורך שנים ארוכות קדימה, להסביר לאלו שמבקשים גיזומי הרמת נוף את המשמעויות וההשלכות ולמצוא את האיזונים הנכונים בין אנשים ועצים.

תגיות: , ,
שתף