את הדברים הבאים אמר ראש הממשלה דוד בן גוריון בשנת 1962, בעת שחוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרי לאום ואתרי הנצחה הובא לקריאה ראשונה בכנסת:

"עץ בן שבעים שנכרת – לא יוכל לבוא במקומו שום מבנה מועיל חדש. אין תמורה לעץ עתיק. המשמיד עץ כזה עוקר שורשי אדם. אין שום בניין או חשמל חשוב יותר מעץ. אקליפטוס עבות, שקמה ישנה, חורש אלונים – הם שורשי האדם. בניין תוכל להקים כאן או שם, ולעץ בן מאה אין תמורה…".

במהלך חודש נובמבר, נדרשנו להגיע לצריפו של בן גוריון בקיבוץ שדה-בוקר על מנת לבחון את העצים הרבים אשר נמצאים בסביבת הצריף. מלבד מספר עצי אשל עתיקים, רוב העצים הבוגרים במתחם צריף בן גוריון ניטעו בשנות ה- 70 ורובם ממין אורן ירושלים.

ראוי לציין את חשיבותו הרבה של מקום היסטורי זה, מדובר באתר שקולט עשרות אלפי מבקרים בשנה ומשמר מבנים היסטוריים, כך שבמקרה של קריסת עץ או בד משמעותי, ייתכן ונזק לאדם או למבנים אשר עלולים להנזק באופן שלא יהיה ניתן לשקמם.
שמחו לראות כי מצב העצים, על אף גילם ותנאי הסביבה היובשניים, טוב מאוד.

whatsapp-image-2018-12-06-at-09-29-56

העצים במתחם הינם בריאים, ללא כשלים חריגים, 3 סיבות עיקריות לכך:

  1. תחזוקה נכונה ואיכותית במהלך כל השנים. העצים נגזמו נכון ועוצבו היטב על מנת להוות אלמנט נופי מצל ובטוח.

  2. תנאי הסביבה היובשניים אשר מפחיתים באופן משמעותי את שבירות העצים. עצים באזורים יובשניים, נוטים לרוב להיות הרבה פחות שבירים, בהשוואה לאותם מיני העצים הנטועים באזורים לחים יותר.

  3. עצים החשופים יותר לרוחות, נוטים לפתח רקמות תמיכה וחיזוק איכותיות יותר, כך שגם במקרה זה, העצים במתחם הצריף צפויים להיות הרבה פחות שבירים.

אך עצים אלו מזדקנים, ובעתיד עלולות להתחיל תופעות שליליות כמו שבירת גזע, קריסת בדים או חלילה התהפכות העץ (קירסת העץ עם בית שורשיו). גיל עצי אורן עד לתמותה פתאומית, שבירת גזע או התהפכות הינו בין 80 ל- 120 שנים (ע"פ תורת ניהול היער קק"ל, 2014), אך ייתכן ובתנאי המדבר היובשניים, טווח גילאיים זה צפוי להשתנות, לחיוב או לשלילה.

לאור דברים אלו, אנו צריכים להיערך לאותם כשלים פתאומיים. בשל העובדה כי העצים הינם מעוצבים היטב וללא תופעות שליליות כמו בדים כבדים או זוויות חיבור חדות, הפתרון האפשרי הוא מערך כבילות עצים. מטרת הכבילות היא להסיט את הגזע הנשבר הרחק מאזורים קולטי קהל או מבנים בעלי חשיבות או למנוע את קריסת לקרקע ולהשאירו קרוב לגזע ולכן, ישנה חשיבות יתרה לאיש מקצועי איכותי בעל ניסיון לעבודה זו.

יש לשקול, כבר היום, על נטיעות חליפיות בסביבת העצים הקיימים במטרה שיחליפו את העצים הבוגרים בעוד מספר שנים. את בחירת מיני העצים רצוי להתייעץ עם שתלן או גנן המתמחה בשתילות באזור הר הנגב אך יש לשקול בחיוב מיני איקליפטוס שונים כגון: איקליפטוס הצווארון (במרכז), איקליפטוס טרולי (מימין) ומינים מקומיים כמו שיטת הנגב (משמאל) ושיטה סלילנית.

שמחנו להיות לקחת חלק משמעותי במפעל ייחודי שכזה. נקווה, שכפי שדוד בן גוריון שאף, שעצים בוגרים ישומרו היטב לאורך שנים כפי שעשינו בפרוייקט זה.

whatsapp-image-2018-12-06-at-09-30-39

שתף

leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות חובה מסומנים ב-*